Jodły kaukaskie – uprawa jodeł na święta. Cięte jodły.

Jodły kaukaskie, to gatunek zimowy jodeł. Posiadają krótkie igliwie odznaczające się kolorem ciemnozielonym, błyszczącym od spodu z dwoma białymi paskami. Roślina ta wydziela przyjemny zapach. Osiągają około 5-10 metrów wysokości. Dostępne są odmiany standardowe oraz karłowate. Jedną z odmian karłowatych jest np. golden spreader, która ma zwarty i krzaczasty pokrój oraz krótkie igły. Igły te są również wąskie, złociste i błyszczące. Rośnie około jednego metra na 10 lat.

wood-fence-1610150_1920

Jodłą kaukaska powinna być siana w podłożu gliniastym, żyznym i zasobnym w witaminy o odczynie kwaśnym, stanowisko na którym sadzimy jodły kaukaskie powinno być zaciszne i słoneczne lub półcieniste. Wymaga ona wysokiej wilgotności powietrza, aby jej to zapewnić można rozpylać wokół niej wodę w czasie podlewania, albo podlewać ją całą. Źle znosi suche powietrze, nie lubi też powietrza zanieczyszczonego.
Jest wytrzymała na mrozy, ale dość wrażliwa na wahania temperatury. Poleca się ją do uprawy w zachodniej Polsce.

Jodła kaukaska nie wymaga przycinania, jednak zdecydowanie należy zwrócić uwagę na jej podlewanie. Jeśli chodzi o szkodniki, to zaszkodzić mogą jej mszyce. Sprawiają one, że gałęzie obumierają, podobnie sprawa wygląda również w kwestii ich wierzchołków oraz koron drzew. Cieszy się sporą popularnością jeśli chodzi o sadzenie jej nieopodal domów oraz w parkach. Rośnie dość wolno i polecana jest do ogrodów skalnych. Świetnie sprawdzi się także jako bożonarodzeniowe.

Jodła kaukaska uważana jest za drzewo szlachetne, które odznacza ekskluzywnym wyglądem. Niektórych przerazić mogą jej wymagania siedliskowe. Potrzebuje dużej wilgotności powietrza, jest wrażliwa na susze i upały, nie toleruje mroźnych i wysuszających wiatrów. Raczej woli ciepłe i słoneczne stanowiska oraz żyzne podłoże i kwaśny odczyn gleby. Lepiej uprawiać ją w ciepłych regionach naszego kraju.

W świecie rośnie zazwyczaj na półkuli północnej w strefie klimatów umiarkowanych. Środowiskiem naturalnym jest dla niej Azja Zachodnia. Spotkać można ją także na wschodnich wybrzeżach Morza Czarnego.

damian
About damian