Sałata krucha – rodzaje i odmiany sałat. Uprawa sałaty w tunelach.

Sałata krucha to jedna z odmian bardzo popularnego warzywa, czyli sałaty. Wyróżniamy około 100 gatunków sałaty głowiastej. Najczęściej uprawia się właśnie sałatę kruchą oraz masłową. Sałata masłowa posiada stosunkowo nieduże główki o luźnych liściach, które odznaczają się także dość dużą wiotkością. Jej liście są także soczyste i kruche. Sałata może być uprawiana w okresie wiosennym i letnim. Sałata krucha cieszy się sporą popularnością, choć i tak najczęściej w naszym kraju spotykamy uprawę sałaty masłowej.

vegetables-1210240_1920

Sałata krucha chętnie dodawana jest do sałatek oraz dodatek do kanapek. Kto z nas nie skusi się na kanapkę z sałatą? Coraz częściej jest ona także składnikiem mieszanek różnego rodzaju sałat, które wystarczy dodać do przyrządzanego przez nas dania, czy to sałatki na śniadanie czy sałatki do obiadu.
Sałata nie posiada szczególnie wysokich wymagań uprawowych. Optymalnie rośnie w temperaturze około 17 stopni. Sałata jest odporna na lekkie przymrozki, dlatego możemy także uprawiać ją późną jesienią. Należy jednak uważać ze zbyt małą ilością światła. Sałata najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Sałata potrzebuje żyznej gleby o próchniczym odczynie i bardzo dobrym spulchnieniu. Gleba ta powinna być umiarkowanie wilgotna oraz niezakwaszona. Warto przed posadzeniem sałaty zadbać o odpowiednie nawiezienie gleby poprzez dostarczenie kompostu. Sałatę należy regularnie podlewać, jednak nie należy przesadzić.

Sałatę możemy siać w ogródku, stanowi ona także idealną kandydatkę na poplon, w następstwie takich warzyw jak kapusta, kalafior, brokuł, kalarepa czy groch. Sałata źle rośnie w glebach zaskorupionych, z tego powodu warto zadbać o odpowiednie spulchnienie gleby oraz jej nawiezienie składnikami mineralnymi.
Zaleca się dokonanie siana sałaty z rozsady, która wyprodukowana zostanie w doniczce. Nasiona wysiewamy do doniczek około lutego. Od końca marca do początku kwietnia możemy natomiast przenieść ją do ziemi. Należy zadbać o regularne dokonywanie pielenia naszej sałaty.

damian
About damian